V roce 2018 se v Plzni na realitním trhu prodávalo se a nakupovalo jako o život. A to i přes vysoké ceny.

Ceny nemovitostí v loňském roce v Plzni vzrostly přibližně o 10 %. Hlavně z toho důvodu, že končily příznivé úrokové sazby u hypoték. A pomohl i zájem o vlastní bydlení.

A jak to bude vypadat v roce 2019? Pokud chcete svoji nemovitost prodávat, máte čekat nebo se do prodeje pustit?

Při schůzkách s majiteli nemovitostí dostávám hodně dotazů. Takže se pojďme podívat na ty nejčastější otázky a odpovědi s ohledem na tento rok.

Přijde realitní krize?

Občas zaslechnu, že krize už je tady. Ale opak je pravdou. Krize stále nepřichází a neočekáváme, že by letos přišla. Náš výhled je takový, že se růst cen nemovitostí pouze zpomalí. Meziročně ceny vyrostou o zhruba 4 – 5 %.

Faktorem pokračujícího, i když o trochu slabšího, růstu cen nemovitostí v Plzni bude probíhající nová výstavba. Ta stále více zdražuje a z tohoto důvodu táhne výše i ceny nemovitostí staršího typu. Vždyť se podívejte, kde všude se staví. U Boleváku, v Černicích, U Papírny, v Nemocniční ul., v Kollárově i Karlovarská ulici, a jinde.

Pokládáte-li si tedy otázku, zda se na poslední chvíli svézt na nynější ziskové vlně, nebo ještě počkat na další cenový nárůst, měli byste dobře zvážit své možnosti i očekávaný zisk.

V krátkém horizontu nelze další mírný nárůst cen vyloučit. Z delšího pohledu pak přijde stagnace. A pravděpodobně i můžeme čekat i poklesy. Jen nelze dost dobře předvídat, kdy přesně k nim dojde. Odkládání prodeje o roky by se nemuselo vyplatit.

Pokud zvažujete v dohledné době byt prodat, je nyní vhodná doba.

Za kolik se prodávají nemovitosti?

V Plzni největší zájem byl a stále je o malé byty 1+1, 2+kk, a to z důvodu nižších nákladů. Pro mnohé kupující je tento byt jako startovací, přechodné bydlení. Případně ho vnímají jako investici do budoucna.

Cenově se tyto byty pohybují nejvýše – kolem 40.000 Kč za m2 (zejména na Lochotíně). I současná nabídka tomu odpovídá. V nabídce totiž takových bytů naleznete pouze 5, což značí, že zkrátka nejsou.

Větší byty 2+1 se prodávají za cenu kolem 38.000 Kč za m2. Cena 3+1 se pohybuje kolem 37.000 Kč za m2.

Největší byty 4+1 jsou pak prodávají kolem 36.000 Kč za m2. O ty je logicky nejmenší zájem. Celkovou cenou vychází nejdráže a lidé pak zvažují, zda koupit panelový byt za 3 miliony, nebo raději jít do domku za Plzní.

Kde jsou v Plzni nejdražší byty?

Jestli máte nemovitost na Lochotíně nebo Slovanech, tak máte vyhráno. Tyto čtvrti patří suverénně mezi nejdražší.

Na Slovanech se ceny bytu 1+1 pohybují okolo 44.000 Kč za m2. Jedná se o cihlové byty, a tomu odpovídá i vyšší cena, než u panelových domů.

Na Lochotíně se potom 1+1 prodává průměrně okolo 40.000 Kč za m2.

Která čtvrť je v Plzni nejoblíbenější?

Mezi nejoblíbenější čtvrti patří v Plzni Lochotín a Slovany. Obě čtvrti mají dobrou občanskou vybavenost, dostupnost MHD, do centra města se dostanete za několik minut. A zároveň to máte kousek do lesa, k rybníku, do bazénu.

Na Slovanech je to kousek do oblíbeného Škoda parku. Stará zástavba – cihlové domy a byty – na Slovanech je velmi atraktivní.

V posledních letech se pozornost lidí obrací i do Litic a Valchy. Do centra města je to kousek, je tu dobrá občanská vybavenost. Díky své poloze je vyhledávána hlavně těmi, kdo nechtějí bydlet přímo ve městě, ale také chtějí mít město blízko.

V samotném centru města se staví nové obytné domy nebo se rekonstruují ty původní a vznikají moderní byty, oblíbené převážně mladými lidmi.

V posledních letech zaznamenáváme i trend komunit. Cizinci se sdružují do určitých lokalit. Například Skvrňany jsou oblíbené Ukrajinci, protože to mají blízko na Borská pole, kde pracují. Na Slovanech například najdete komunitu vietnamskou.

Kolik se aktuálně v Plzni prodává bytů?

Když se podíváme na počty prodávaných bytů, tak v tuto chvíli se na serveru sreality.cz v Plzni prodává cca 530 bytů různých velikostí.

Nejméně v nabídce najdete byty o velikosti 1+kk nebo 1+1 a potom byty 4+kk a 4+1. Nejvíce se nabízejí byty 2+kk, 2+1, 3+kk, 3+1.

Kde jsou nejlukrativnější nemovitosti?

Převážně mladí lidé dnes hledají bydlení v tzv. satelitech nebo malých obcích, které jsou součástí velkých měst. A to z důvodu, že chtějí bydlet v klidné lokalitě, ale mít po ruce komfort v podobě kulturního a sportovního vyžití, škol, školek, obchodů, lékařské péče ad.

I v Plzni a jejím okolí takové lokality najdeme. Takové bydlení najdete na Valše, na Nepomucké ulici, v Křimicích.  Moderní atriové domy vyrůstají v Plzni – Radčicích.

23 rodinných domů vyrůstá také ve Zruči-Senci, kde se o prodej stará naše realitní kancelář. Jedná se o moderní novostavby, takže i náročnější zákazníci v Plzni najdou kvalitní a moderní bydlení.

Prodat nebo pronajmout?

Plzeň díky své vybavenosti láká hlavně mladé rodiny a občany stěhující se za prací. Tato skutečnost motivuje i investory, kteří investují do nových bytů a zvyšují nabídku dostupného bydlení.

Vliv na vysokou a zatím neklesající cenu bytů má bezesporu i velká poptávka po pronájmu bytů v Plzni. Hodně lidí dává přednost nájemnímu bydlení před vlastním.

Ať už je to z důvodu, že nedosáhnou na hypotéku, a tudíž si vlastní byt nemohou dovolit, anebo proto, že hledají přechodné bydlení. Dočasné bydlení před tím, než založí rodinu a budou potřebovat větší byt. A svůj vlastní.

Plzeň je navíc univerzitním městem, takže hodně studentů hledá pronájem. Upřednostňují ho oproti koleji.

Jak dlouho trvá prodej nemovitosti?

Při prodeji nezáleží jen na ceně nemovitosti. Důležitý je také její stav, jestli je to novější zástavba nebo starší byt. Někteří kupující dávají přednost nemovitostem před rekonstrukcí, někteří se zase rádi ihned nastěhují.

Velkou roli hraje také lokalita a občanská vybavenost v místě. Jak daleko jsou obchody, školy, školky, restaurace, kulturní a sportovní vyžití. A svou roli hraje také bezpečnost. Hlavně v této době, kdy v Plzni pracuje velké množství tzv. agenturních zaměstnanců, kteří bydlí nejen na ubytovnách prakticky po celé Plzni.

Zájemců o byty je dost. Klasický byt, který není nijak zatížen zástavním právem, exekucí a je nabízen za běžnou cenu, prodáváme zhruba do 14 dnů.

Samozřejmě u specifických nemovitostí, např. vil, je doba prodeje delší, ale do 3 měsíců by mělo být prodáno.

Jak se v roce 2019 prodávají nemovitosti?

O realitní kanceláře a realitní makléře není v Plzni nouze. Ale jak najít toho správného parťáka pro prodej svého domu nebo bytu?

Není to tak složité, jak se možná zdá. Je rok 2019 takže i práce realitního makléře by podle toho měla vypadat.

Realitní makléř nebo kancelář v dnešní době má vlastní webové stránky. Najdete ji i na sociálních sítích, kde pravidelně zveřejňuje zajímavé tipy. Na svůj blog publikuje příspěvky z realitního trhu. Jsou vidět spokojené reference, které je možné ověřit.

Při prodeji jsou samozřejmostí fotky. Když to dává smysl, tak moderní makléř zajistí video prohlídky nemovitosti, nastyluje nemovitosti na prodej – home staging, ukáže okolí nemovitosti dronem.

Ale hlavně – prodej nějakou dobu trvá a váš makléř s vámi musí pravidelně komunikovat. Průběžně vás informovat o tom, jak prodej probíhá, abyste stále měli přehled. To není takovou samozřejmostí.

Klikněte a zdarma vám zašlu brožuru

Jak moc je prodej složitý a kolik mi zabere času?

Každý prodej je individuální. Ale u běžného prodeje to vypadá tak, že se s makléřem sejdete na kávu a během 30 minut vám řekne, co souvisí s prodejem bytu.

Proberete za kolik váš byt nebo dům prodat. Buď ihned nebo na další schůzce se stanoví nabídková cena a domluví způsob prezentace nemovitosti.

Pak už jen dostáváte informace, jak se prodej vyvíjí. Kolik zájemců se ozvalo, kdo má velký zájem. Záleží na vás, jestli budete chtít být osobně u prohlídek zájemců nebo to necháte čistě na makléři. Ve finále přijdete podepsat právně ověřené smlouvy a čekáte na převod peněz.

Když nemáte čas věnovat se prodeji sami, svěřte celý prodej do rukou makléře a budete bez starostí. Často i prodáte za víc, protože na své straně máte zkušenosti profesionála.

Jak to bude ve 2019 s hypotékami?

Hypotéky zdražují. Rostou úrokové sazby a to má vliv na zpomalení růstu cen nemovitostí. Pro některé kupující vyšší sazby a přísnější pravidla pro získávání hypoték komplikují cestu k vlastnímu bydlení.

Hypoteční sazby běžných typů hypoték se nyní pohybují kolem 3 %. Úrokové sazby kolem 1,5 % jsou už minulostí a je velmi pravděpodobné, že se v průběhu roku 2019 dostanou přes 3 %.

Výše úrokových sazeb může být pro další vývoj cen nemovitostí velmi důležitá.

Chcete probrat prodej svého bytu nebo domu?

Letos je vhodná doba na prodej nebo dlouhodobý pronájem. Ráda Vám s tím pomůžu.

Napište mi SMS zprávu nebo zavolejte na +420 728 174 601 a společně si o vašem bytu popovídáme.

Fotografie: visitplzen.eu

Bc. Hanka Procházková
Realitní makléřka pro Plzeň a okolí
+420 728 174 601