Pan Radosta z filmu Kulový blesk by byl bezesporu nejlepší makléř. Povedla se mu totiž dvanácti-směna. 12 rodin najednou se přestěhovalo.

V dnešní době by se asi pan Radosta zapotil, protože za minulého režimu nebyly hypotéky. A před přestěhováním je potřeba vyřešit financování.

Z panelákového bytu v Plzni

Měli jsme klienty, kteří bydleli v paneláku na Lochotíně. Měli pěkný velký byt 3+1 a vešli se do něj i se dvěma dětmi tak akorát. Manžel je kutil, zahradník a pěstitel, takže měl z balkonu udělanou zahrádku, dílnu a terárium zároveň. A pořád snil o velké zahradě. Měl touhu bydlet v domku, aby mohl realizovat své kutilské choutky. Stejně tak i jeho paní.

Jedna z našich makléřek tuto rodinu znala. Věděla o jejich snu a tak jim zavolala, aby jim doporučila jeden dům, který se zrovna objevil v naší nabídce. Barák se jim líbil, zahrada veliká, s dílnou a garáží – 15 kilometrů od Plzně.

Jenže jak to zařídit? Na tom svém bytě měli zástavu – ručili na hypotéku maminky. Jak získat peníze na koupi domu, když jsou všechny uložené v bytě?

Když jsme se pobavili, tak se ukázalo, že kdyby prodali svůj byt, tak by mohli zbytek uhradit hypotékou. Dali jsme dohromady plán, jak by se to mohlo udělat.

Nejprve jsme společně určili prodejní cenu bytu, aby věděli, kolik za něj dostanou. Ukázalo se, že za něj mohou dostat dokonce víc než čekali.

Do vysněného domu se zahradou

Pak jsme jim pomohli spočítat financování hypotékou. Sestavili jsme ideální časový harmonogram včetně toho, jak vyřešit zástavu na jejich bytě. Jim se to líbilo, a tak podepsali rezervační smlouvu na dům, aby jim neutekl.

Svůj byt nám svěřili do prodeje. Ten se nám podařilo během týdne prodat.

Zajistili jsme jim hypotéku. Byla jenom ve výši toho, co jim chybělo po prodeji bytu. Postarali jsme se o celou „směnu“. Byli jsme prostředníkem mezi všemi rodinami. První, od které se dům kupoval, druhé, která si dům kupovala a prodávala svůj byt, i třetí, která si byt kupovala.

Všechno jsme poskládali – smlouvy, financování, převáděcí dokumenty, aby to bylo právně správně.

Od založení naší firmy nejsme jenom realiťáci nebo jenom hypotékaři, ale jsme průvodci lidí na cestě k jejich vysněnému bydlení.

U těchto klientů to bylo hezky viditelné. Oni měli sen a my jsme jim pomohli s realizací. A jejich sen se stal skutečností.

Rozhodně nejde o výjimku

Většina lidí se stěhuje do nového bydlení a musí vyřešit své stávající.

Teď v létě 2019 jsme takto přestěhovali rodinu se 3 dětmi do zrekonstruovaného domu za Plzní. I jejich byt 1+1 se podařilo bleskově prodat. Ještě před narozením čtvrtého dítěte, které už bude vyrůstat v klidu a přírodě.

A není to jen o bytech.

Jiní manželé z Plzně potřebovali prodat svůj dům, protože se chtěli nastěhovat do novostavby. Jejich původní dům si koupili lidé, kteří hledali něco menšího. A tušíte správně – jejich velkou nemovitost jim pomáháme prodat.

Už dvakrát za posledních několik měsíců jsme dělali akci kulový blesk se 3 nemovitostmi. Do celé směny se tedy zapojily 4 rodiny.

Financování je alfa a omega

Největší zádrhel u změny bydlení není stěhování, jak tomu bylo ve filmu.

Největší otazník je na začátku. Nad tím, jestli to vůbec půjde finančně. Až pak přemýšlíme jak to vymyslet, abysme v každém okamžiku měli střechu nad hlavou a nemuseli spát po hotelích a příbuzných.

Financování řešíme hypotékou nebo tzv. překlenovacím financováním. O tom se moc neví, ale existuje.

V podstatě banka vám na začátku půjčí peníze na celou nemovitost a počká, až prodáte tu svou stávající. Počká až 2 roky, abyste v klidu mohli svou nemovitost prodat. Získanou částkou se pak uplatí část hypotéky.

Není to jednoduché, ale jde to

Všetečné dotazy jsou samozřejmostí i u běžný realitních transakcí a počítá se s nimi.

Ale akci „Kulový blesk“ může dělat makléř, kteří svou práci bere jako komplexní službu a je schopen lidem poskytnout i financování. Ten, kdo dělá jen reality nebo jen hypotéky, dá od toho raději ruce pryč.

V koordinaci několika realitních transakcí najednou je totiž spousta věcí, které se nemusí povést. Já o většině z nich vím z vlastních zkušeností, tak je hned na začátku rozpoznám a tím pádem jim dokážu předejít.

Napadá mě třeba to, že člověk podepíše rezervační smlouvu na koupi nové nemovitosti, aniž by měl jistotu, že bude možné zajistit financování. Nebo zjistí, že hodnota jeho nemovitosti je nižší než si myslel.

Nebo tam může být nějaký právní závazek, který celý proces může zkomplikovat – zástava, předkupní právo, věcné břemeno apod. Prodávající může ztratit trpělivost a přenechat nemovitost někomu rychlejšímu.

Soustředím se hodně na to, abychom se domluvili na takové časové souslednosti, aby to bylo pro všechny strany přijatelné.

Prodávající nemá důvod čekat půl roku než se vaše nemovitost prodá. Musíme ji tedy prodat rychle. Ale v žádném případě tak, aby se na tom prodělalo.

Takže samotná prezentace nemovitosti v inzerci musí být dostatečně kvalitní, aby na ni přišla patřičná odezva. Rychle. I proto poskytuji prémiové služby jako video prohlídky, home staging, půdorysy, samostatnou webovou stránku nemovitosti i 3D virtuální prohlídky.

Připraveným štěstí přeje

Jestli se chcete přestěhovat do většího, napište mi nebo zavolejte na +420 728 174 601, najdeme cestu.

Spočteme, na co dosáhnete, i když zatím nemáte vybranou tu pravou nemovitost. Ukážu vám, co přesně udělat, až ji najdete.

Vyplatí se to udělat dopředu. Budete mít jasnější představu, co můžete hledat. A dozvíte se konkrétní cestu právě pro vás.

Bc. Hanka Procházková
Realitní makléřka pro Plzeň a okolí
+420 728 174 601