Už od loňského roku se v médiích neustále probírá změna zákona o dani z nabytí nemovitých věcí. Toto odsouvání způsobilo zmatek u veřejnosti a klienti, obzvláště ti, kteří řeší bytovou situaci, se mě dodnes ptají:

Jak to bude s daní z nabytí nemovitosti? Kdo ji bude platit? Kdy to bude platit? A kolik že to vlastně má být?

Doposud platil zákon, že poplatníkem daně 4 % z kupní ceny nemovité věci je ten, kdo prodává. Pokud se stalo, že prodávající svou povinnost nesplnil a daň do 3 měsíců od převodu na Katastrálním úřadě neuhradil, obrátil se Finanční úřad na stranu kupující, která byla ručitelem této daně. Finančnímu úřadu tedy bylo vlastně jedno, kdo daň zaplatí, hlavně že ji zaplatí.

Nově od 1.11.2016 bude platit změna zákona, že daň 4 % bude VŽDY hradit kupující strana. Ručitelství prodávající strany v tomto případě odpadne.

Rozhodujícím mezníkem toho, zda daň platí ještě prodávající nebo už kupující, je DATUM PODÁNÍ KUPNÍ SMLOUVY do Katastru nemovitostí.

Aby bylo tedy jasno, pokud se stihne podat kupní smlouva na katastr do konce října 2016, ještě platí daň prodávající. Pakliže ji podáte po 1.1.2016, je tato povinnost na kupujícím.

Uvažujete o prodeji bytu v Plzni?

Zvu Vás na bezplatnou realitní konzultaci, na které se dozvíte jak ho prodat rychle, bezpečně a za nejvyšší cenu.
Konzultace zdarma