Prodej bytu nebo domu může být pro jeho majitele velkou neznámou. Většina lidí prodává nemovitost jednou nebo dvakrát za život.

Ne každý si dokáže představit, jak prodej vlastně probíhá, jaké máte zákonné povinnosti, čeho se vyvarovat a jaké komplikace se mohou v průběhu prodeje objevit.

Rozhodně to není jen o vyfocení a zveřejnění inzerátu na realitním serveru. To říkají jenom lidé, kteří nikdy neprodávali. Nebo měli nějakou špatnou zkušenost s amaterským realitním makléřem.

10 let zkušeností v realitách mi ukázalo, že prodej bytu od první schůzky až po převod peněz na bankovní účet probíhá v 7 krocích.

Díky těmto 7 krokům si můžete udělat lepší představu o tom, co vlastně prodej bytu obnáší. Všechny kroky pro vás mohu zajistit, ale vždy je dobré o nich vědět.

Tak pojďme na to.

1. První schůzka a vaše představy

Ze všeho nejdřív se spolu sejdeme. Může to být u nás kanceláři, ve vaší oblíbené kavárně, nebo přímo u vás doma.

Při první schůzce se vás budu ptát, co je vlastně vaším záměrem a jakou máte představu. Kdy chcete nemovitost prodat, jaké okolnosti vás k tomu vedou. Co je pro vás důležité a co naopak ne. Zkrátka se poznáme, abych zjistila, co opravdu požadujete.

Na základě prvních informací stanovím tržní cenu nemovitosti. Na jejím základě se dohodneme na nabídkové ceně, protože ta může být jiná. Také se domluvíme na strategii prodeje.

Vy svou představu a očekávání a já zase mám fungující postupy a zkušenosti. Cílem prvního kroku je společně se sladit tak, abych se mohla postarat o prodej vašeho bytu k vaší plné spokojenosti.

2. Příprava před prodejem

I zcela novou nemovitost je vhodné připravit na prodej. U používaných nemovitostí je to nutností.

Doporučím, co je případně potřeba uklidit, upravit, opravit.

Odborně se takovým úpravám říká home staging, díky kterému ukážeme váš byt nebo dům v nejlepším světle a pomůže nám přitáhnout ty správné zájemce.

Home staging je vlastně estetická příprava vaší nemovitosti před nafocením nebo videoprohlídkou. Leckdy i nepatrné opravy a úpravy dokáží zvýšit zájem o ní a často i samotnou cenu nemovitosti. Začíná se úklidem, následuje aranžování a ve finále přidáme dekorace a doplňky.

Když je potřeba něco menšího vyklidit, tak mohu zařídit odvoz zdarma. U většího stěhování, vyklízení nebo dekorací mohu zajistit pomoc specialisty.

Když je vše připraveno tak vaši nemovitost nechám profesionálně nafotit, natočíme video prohlídku. Pokud to dává smysl, tak pro video využijeme i pohledy z dronu nebo pro zájemce připravíme virtuální prohlídku pomocí 3D scanu nemovitosti.

Příprava slouží hlavně k tomu, aby potenciální zájemci byli nadšení už když váš byt nebo dům uvidí na internetu.

3. Spustíme inzerci

Ze získaných materiálů připravím kompletní prezentaci, kterou budeme používat při prodeji.

Podle druhu nemovitosti a lokality vybírám ten nejvhodnější inzertní mix, abychom zacílili na ty správné zájemce.

Vložení nemovitosti hned na několik inzertních serverů je základ. K inzerátu přidáme také 3D půdorys, aby si potenciální zájemce dokázal váš byt lépe představit.

Dále k propagaci používám také plachty a letáky pro okolí. Může se totiž stát, že nový majitel bydlí o pár metrů dál.

U vybraných nemovitostí připravuji i samostatnou webovou stránku, kterou pak můžeme dobře propagovat. Třeba na sociálních sítích jako je Facebook, Instagram nebo LinkedIn.

4. Zvoní telefony a přicházejí zájemci

Ještě než přijdou první zájemci na prohlídku, tak si projdeme, jak se na prohlídku připravit. To je důležité zejména v okamžiku, kdy v bytě nebo domě stále žijete.

O zájemce plně postarám před prohlídkou i na prohlídce. Provedu je vaší nemovitostí, zodpovím všechny jejich dotazy. Na prohlídkách samozřejmě můžete být, ale pokud nechcete, nemusíte.

S případnými zájemci jsem v kontaktu i po prohlídce. Často mají ještě nějaké dotazy, na které se zapomněli zeptat. Pokud mají opravdový zájem, tak se můžeme bavit i o ceně.

To nejdůležitější je, že po celou dobu prodeje dávám vám, jako majiteli, pravidelné a přesné informace o tom, jak se situace kolem prodeje vyvíjí.

Kolik lidí vidělo inzerát. Jak na něj reagují. Kolik zájemců bylo na prohlídce. Jak vnímají cenu. Co se jim líbí i případně nelíbí. Na co se nejčastěji ptají. Co je zajímá.

5. Našli se ti praví! Rezervujeme

Když se ozve vážný zájemce, připravím k podpisu rezervační smlouvu.

Zájemce složí rezervační poplatek a teprve od té chvíle rezervuji nemovitost pro daného zájemce.

Během následujících dnů, většinou týdnů, si kupující většinou vyřizuje financování. Pokud potřebuje hypotéku, tak mu dokážeme velmi kvalitně pomoci.

Kolegové ze sesterské společnosti TAURUM finance mají roky zkušeností a díky tomu celý prodej zrychlují.

6. Podpis smlouvy

Jakmile má zájemce vyřízeno financování, přistupujeme k podpisu kupní smlouvy. Zajistím přípravu a podpisy všech smluv a dokumentů.

Dále zajišťuji úschovu peněz u nezávislého advokáta a ne v naší realitní kanceláři. To je hlavně kvůli bezpečnosti pro obě strany. Detailně jsem o tom psala v článku Jak dostat peníze za svůj byt bezpečně.

Kupní smlouvu i veškeré další podklady připravím a doručím do banky kvůli hypotéce, advokátovi i na katastr nemovitostí kvůli změnám majitele.

7. Jdeme do finále – předání, stěhování

Poté, co dojde k zápisu nového majitele na katastru nemovitostí, předám novou dokumentaci všem stranám.

Dávám pokyn k výplatě peněz z advokátní úschovy na váš účet.

Osobně spolupracuji i při předání nemovitosti novým majitelům. Vyhotovím předávací protokol a připravím dokumenty na přepis energií.

Po celou dobu, kdy předávání probíhá, jsem k dispozici nejen vám, ale i novým majitelům. Pomůžu jim s přípravou přiznání k dani z nabytí nemovitosti nebo stěhování.

A na samotný závěr mám pro obě strany připraveno malé překvapení 🙂

Uvažujete o prodeji svého bytu?

Tak to bylo 7 kroků, pomocí kterých jsem pomohla už stovce majitelů prodat tu jejich nemovitost. Někdy vše šlo jako po drátku a někdy jsme museli řešit výjimky. Díky tomu mám spoustu zkušeností a vychytávek, které prodej usnadňují.

Jestli se vám líbí 7 kroků, podle kterých pracuji, a uvažujete o prodeji bytu nebo jiné nemovitosti, tak vás zvu na dobrou kávu, u které se pobavíme o vašich představách.

Napište mi SMS zprávu nebo zavolejte na +420 728 174 601 a těším se na setkání.

Bc. Hanka Procházková
Realitní makléřka pro Plzeň a okolí
+420 728 174 601