Kupujete byt? 6 tipů, na co si dát pozor!
10. 6. 2019

Kupujete byt? 6 tipů, na co si dát pozor!

Vybíráte byt, chystáte se na prohlídku a dokola si opakujete v hlavě, na co všechno si musíte vzpomenout, na co se zeptat, co si ověřit? Přinášíme pár tipů, které vám pomohou.

1. Technický stav nemovitosti je jasná věc. Jestli nejsou popraskané zdi, zda nová elektřina je opravdu v mědi, nové odpady v plastu. U oken hledejte případné mapy na zdi, jestli nezatéká parapetem, či samotným oknem. Zkontrolujte, zda funguje elektřina, případné znovuzapojení po odpojení pro neplacení je zpoplatněno. Vyzkoušejte si, zda z kohoutků skutečně teče voda. Jestli zde například nový sprchový kout není jen “na oko”.

2. Právní náležitosti jsou zásadním a neméně důležitým aspektem, které je nutné si před začátkem celého procesu koupě prověřit. Na portále katastrálního úřadu – www.cuzk.cz – si lze bezplatně ověřit majitele a případná omezení vlastnického práva, věcná břemena, předkupní právo jiného subjektu, i to, zda na nemovitosti vázne zástavní právo smluvní (zda je nemovitostí ručeno vůči pohledávce).  Dále je vhodné znát i nabývací titul současného majitele, tzn., na základě jakého práva, listiny, se majitelem prodávané nemovitosti stal a hlavně, zda je byt skutečně v osobním vlastnictví.

3. Další v řadě je poměrně jednoduchá rada. Změřte si výměry bytu a nebytových prostor. Inzeráty jsou v mnoha případech zavádějící, inzerující zaměňují plochu obytnou, užitnou, podlahovou, s lodžií, bez lodžie, včetně sklepní kóje. Metr sem, metr tam. Ze skutečných výměr je například vypočítávána daň z nemovitých věcí, i rozpočítáván fond oprav a zálohy na některé služby.

4. Zeptejte se prodávajícího, jaké vybavení je součástí kupní ceny, co v bytě zůstane a co ne.  Prohlédněte si nebytové prostory, podívejte se do sklepa, či kóje, zda není plná nepotřebných věcí, které byste pak za své peníze při stěhování museli vyklízet.

5. Nelze opomenout ani náklady na užívání bytu a energetickou náročnost budovy. To, jak je energeticky hospodárný dům jako celek, vám poví PENB – Průkaz energetické náročnosti budovy, který by měl mít prodávající k dispozici.  Ověřte si, jak vysoký je fond oprav, zda má bytový dům úvěr na rekonstrukci, kolik má dům naspořeno na případné opravy.

6. Špatní sousedé, nebo jejich podivné návštěvy, vám dokáží radost z nového domova poměrně rychle zkazit. Informujte se u správců domu, nebo obyvatel, kdo v domě bydlí a jak spolu nájemníci vycházejí.  Rozlámané poštovní schránky, poškrábané zdi v domě a nefungující zvonky jsou varovným signálem, že asi něco v domě či v jeho okolí není v pořádku.

Vždy si dejte čas na rozmyšlenou, nespěchejte, jděte klidně na prohlídku dvakrát. Solidní makléř nebo prodávající vás nebude tlačit do kouta, nutit vás dělat ukvapené závěry, sdělí Vám skutečný stav bytu a předloží veškeré zmíněné dokumenty. Ptejte se. Nemovitost nekupujete každý den, možná se to už nikdy opakovat nebude. Ať své volby později nelitujete.

Hanka Procházková
Autor: Hanka Procházková

Realitní práce není o tom přijít na nemovitost, střelit cenu od boku, podepsat smlouvu, nafotit na telefon, zainzerovat a čekat, až zavolá zájemce o prohlídku.  

Realitní práce toho obnáší mnohem mnohem víc… 

Realiťákem jsem od roku 2009, kdy jsem jako mladý kuře na vysoké škole zjistila, že by mě práce realiťáka zajímala, a tak jsem to zkusila. I přes začátečnické krize jsem díky podpoře svých nejbližších vytrvala a pokračovala dál.

hanka-prochazkova-web-5

Dnes je to 15 let a stále mohu říct, že je to práce snů a já se za tu dobu vypracovala do zkušeného realiťáka. Tahle práce není o tom zůstat stát na místě a jen ji dělat. Tahle práce je o neustálém učení se, posouvání se, zavádění nových technologií, inovování a hlavně je třeba jít s dobou. Pro mě je to přirozené, ale vím, že ne každý realiťák to tak má.

Jak tedy moje práce vypadá? 

Kromě toho, že ji dělám s největším nasazením, s láskou a úsměvem, tak…

Nepracuju sama, mám okolo sebe tým skvělých lidí, kteří mi pomáhají. Sama bych to nezvládla a nemohla bych obsloužit všechny klienty tak kvalitně a dobře, jak bych chtěla. 

hanka-prochazkova-web-4  

Moje práce začíná obhlídkou nemovitosti a seznámením se s majitelem nemovitosti. Poté pokračuje naceněním nemovitosti, zpracováním nabídky, odprezentováním této nabídky a když si plácneme, celý prodejní proces se rozjede a končí v okamžiku, kdy má původní majitel peníze na účtě, nemovitost je předaná novému majiteli, jsou převedeny veškeré energie a nikdo nemusí nic dokončovat.  

Co dělám, když momentálně nepracuji?

Propadla jsem sportu, takže když mě zrovna nevidíte někde na schůzkách u klientů nebo na prohlídkách, obuju běžecké boty a vyběhnu. K tomu jsem se zamilovala do crossfitu, takže přesto, že to na mě není moc vidět, zvedám činky a dělám stojky. Když se ochladí, tak si ráda zaplavu v ledové vodě. 

hanka-prochazkova-web-6

Vedle sportu ráda vařím, cestuju a miluju muziku. 

No a samozřejmě mi radost dělá moje milovaná rodina a nejbližší přátelé. 
Bez všech těchto lidí bych dnes nebyla tím, kým jsem.

Spolu s Honzou Štěpánkem jsem hrdá spolumajitelka realitní kanceláře TAURUM reality s.r.o.
Od jejího založení v roce 2017 pomáháme klientům zažít radost z bydlení.

 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení