Co byste měli vědět, než se pustíte do stavby zahradního domku.
29. 4. 2021

Co byste měli vědět, než se pustíte do stavby zahradního domku.

Pro zahradní domky do 25m2 zastavěné plochy

Zahradní domek do 25m2 zastavěné plochy dle § 103 odst. 1) a stavebního zákona 183/2006 Sb. nevyžaduje stavební povolení ani ohlášení. Takové stavby se povolují v režimu územního souhlasu dle §96 odst.

Pro zahradní domky nad 25m2 zastavěné plochy 

Pokud se rozhodnete, že chcete postavit zahradní domek se zastavěnou plochou nad 25m2, je nutné zajistit dle § 103 odst. 1) a stavebního zákona 183/2006 Sb. rozhodnutí o umístění stavby neboli územní rozhodnutí a stavební povolení.

Rozsah projektové dokumentace pro stavební povolení je podrobně uveden v příloze č. 1 k vyhlášce č. 499/2006Sb. Jestliže má mít plánovaný zahradní domek více než 25 m2, je nutné nechat vypracovat projektovou dokumentaci v rozsahu dle vyhlášky včetně situace jejího umístění. To je již práce pro projektanta, abyste získali stavební povolení. 

Jak připravit základovou desku pod zahradní domek 

Potom, co se rozhodnete, jak bude váš zahradní domek velký a k čemu bude složit, kde bude stát, přichází na řadu vyřešení základů. Podkladová plocha by měla být v každém případě kvalitně provedená, rovná a ve výšce zhruba 5-10 cm na okolním terénem.

Betonová deska

Nejvhodnějším základem pro stavbu je betonová deska, na štěrkovém podkladu s vnitřní nejlépe ocelovou výztuhou, uložená se základovou spárou v hloubce, která nezamrzá. Výška desky by měla být 10-25 cm podle předpokládaného zatížení. Zamyslet byste se měli i nad vhodnou hydroizolací. Je to větší a trvalý zásah do terénu a pokud budete chtít desku za pár let odstranit, bude to obtížnější. Vždy si tedy dobře promyslete umístění.

Zámková dlažba nebo betonové dlaždice

Druhá možná varianta je použití zámkové dlažby nebo betonových dlaždic. Příprava je o něco jednodušší než u klasické betonové desky. Rozhodně ale pod tímto povrchem musí být také zhutnělé podloží, nejlépe štěrk. Zapomenout byste u této možnosti neměli na betonové kotvící body.

Zemní vruty a samonosný podlahový rám

Výhodou tohoto řešení je rychlá montáž, základy lze okamžitě zatížit a odpadá pracná betonáž. Nebudete muset řešit ani žádné kopání a odvoz hlíny. Vruty lze výškově nastavit a tak kompenzovat nerovnost terénu. Výhodou využití vrutů je, že je lze také kdykoli odstranit nebo přemístit jinam. Díky této technologii může pod zahradním domkem proudit vzduch a zespodu nevlhne. Samonosný rám můžete také tepelně izolovat. Nevýhodou ale zůstává, že nejsou využitelné všude. Vhodný terén musí mít dobré podloží, musí být stabilní, dobře prostupný a to minimálně do hloubky 60 cm. Pokud nemáte vhodné podlaží a nechcete betonovat celou plochu, zabetonujte si pouze jednotlivé patky na ukotvení samonosného rámu.

 

Hanka Procházková
Autor: Hanka Procházková

Realitní práce není o tom přijít na nemovitost, střelit cenu od boku, podepsat smlouvu, nafotit na telefon, zainzerovat a čekat, až zavolá zájemce o prohlídku.  

Realitní práce toho obnáší mnohem mnohem víc… 

Realiťákem jsem od roku 2009, kdy jsem jako mladý kuře na vysoké škole zjistila, že by mě práce realiťáka zajímala, a tak jsem to zkusila. I přes začátečnické krize jsem díky podpoře svých nejbližších vytrvala a pokračovala dál.

hanka-prochazkova-web-5

Dnes je to 15 let a stále mohu říct, že je to práce snů a já se za tu dobu vypracovala do zkušeného realiťáka. Tahle práce není o tom zůstat stát na místě a jen ji dělat. Tahle práce je o neustálém učení se, posouvání se, zavádění nových technologií, inovování a hlavně je třeba jít s dobou. Pro mě je to přirozené, ale vím, že ne každý realiťák to tak má.

Jak tedy moje práce vypadá? 

Kromě toho, že ji dělám s největším nasazením, s láskou a úsměvem, tak…

Nepracuju sama, mám okolo sebe tým skvělých lidí, kteří mi pomáhají. Sama bych to nezvládla a nemohla bych obsloužit všechny klienty tak kvalitně a dobře, jak bych chtěla. 

hanka-prochazkova-web-4  

Moje práce začíná obhlídkou nemovitosti a seznámením se s majitelem nemovitosti. Poté pokračuje naceněním nemovitosti, zpracováním nabídky, odprezentováním této nabídky a když si plácneme, celý prodejní proces se rozjede a končí v okamžiku, kdy má původní majitel peníze na účtě, nemovitost je předaná novému majiteli, jsou převedeny veškeré energie a nikdo nemusí nic dokončovat.  

Co dělám, když momentálně nepracuji?

Propadla jsem sportu, takže když mě zrovna nevidíte někde na schůzkách u klientů nebo na prohlídkách, obuju běžecké boty a vyběhnu. K tomu jsem se zamilovala do crossfitu, takže přesto, že to na mě není moc vidět, zvedám činky a dělám stojky. Když se ochladí, tak si ráda zaplavu v ledové vodě. 

hanka-prochazkova-web-6

Vedle sportu ráda vařím, cestuju a miluju muziku. 

No a samozřejmě mi radost dělá moje milovaná rodina a nejbližší přátelé. 
Bez všech těchto lidí bych dnes nebyla tím, kým jsem.

Spolu s Honzou Štěpánkem jsem hrdá spolumajitelka realitní kanceláře TAURUM reality s.r.o.
Od jejího založení v roce 2017 pomáháme klientům zažít radost z bydlení.

 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení