Máme za sebou rekordní rok 2020.

Ceny nemovitosti vyrostly v průměru o 10 %. Hypoteční sazby klesly pod 2 %.

Mezitím, co na nás ze zpráv proudily informace o tom, že přijde krize, naše realitní kancelář pomohla v Plzni prodat bezpočet bytů i domů.

Díky enormnímu zájmu o koupi nemovitostí se dokonce dařilo ceny i navyšovat.

Například garsonku, kterou jsme prodávali předloni za 1,5 mil. Kč, jsme loni prodali za 1,7 mil. Kč.

Jaký bude rok 2021? Ochladne zájem o nemovitosti? Zůstane? Nebo ještě vzroste?

Na to se mě mnozí klienti na schůzkách ptají.

Ačkoliv se všude kolem nás mluví o krizi, nepředpokládáme, že ceny poklesnou. Podle mě je pravděpodobné, že se budou držet na stejné úrovni, růst cen se pravděpodobně trochu zpomalí, ale krizi a propady cen ani zdaleka neočekávám.

Proč?

Protože sazby hypoték jsou stále velmi příznivé.
Protože stále více lidí chce bydlet ve vlastním.
Protože stále více lidí chtějí investovat do toho, co je pro ně nejjistější – nemovitosti.
Protože kupující díky zrušení daně z nabytí nemovitosti ušetří, a tak mají více vlastních zdrojů.

Cenám starších bytů pomáhá stále i nová výstavba, která ceny šponuje nahoru a tím tak tahá nahoru i ceny starších bytů.

Pokud tedy zvažujete v dohledné době prodat, je určitě vhodná doba.

Odkládání prodeje by se nemuselo vyplatit vzhledem k tomu, že sazby hypoték mohou zase vzrůst (ke konci roku 2020 se pohybovaly pod 2 %) a Covid-19 může negativně ovlivnit nízkopříjmové majitele nemovitostí a způsobit, že se nabídka začne vyrovnávat poptávce.

Proto doporučuji zvážit své možnosti a prodej neodkládat, protože nyní je ten správný čas.

Za kolik se prodávají nemovitosti?

Podobně jako v loňském roce je v Plzni stále největší zájem o malé byty 1+1, 2+kk, ale a také o 3+1. I u těchto větších bytů poptávka extrémně převyšuje nabídku.

O malé byty je zájem především pro jejich nízkonákladovost. Menší byty vyhledávají také lidé za účelem investice – a následně plánují jejich pronájem. O byty 3+1 pak jeví zájem především rodiny.

Cenově se malé byty 1+1 a 2+kk pohybují nejvýše – kolem 50.000 Kč za m2.

V současné chvíli  (únor 2021) není na celém Lochotíně/Bolevci ani jeden panelový byt 1+1, což značí, že není z čeho vybírat, byty 1+1 se zkrátka neprodávají. Stejná situace je s byty 2+1. Nejsou.

Co se týká bytů 3+1, tak v současné chvíli jsou v nabídce dva byty. Z toho jeden nabízí naše realitní kancelář a je na něj domluveno 20 prohlídek. Cena u bytů 3+1 se v současné době pohybuje mezi 47.000 až 52.000 Kč/m2.

Bytů 4+1 v inzerci naleznete nejvíce. Z důvodu vyšších nákladů je o ně „nejmenší zájem” a prodávají se tedy levněji. Cena za m2 se pohybuje okolo 45.000 Kč. U větších bytů se setkáváme s tím, že se rozhodují mezi koupí bytu 4+1 za 4 miliony korun anebo koupí rodinného domu za Plzní.

Která čtvrť je v Plzni nejoblíbenější?

Lidé stále mají nejraději Lochotín a Slovany.

Lochotín láká svojí blízkostí k Boleveckým rybníkům a lesům, ke školám, školkám, obchodním centrům. Nemůžeme opomenout také velmi dobrou dostupnost MHD do centra Plzně.

Slovany zase přitahují zájemce starší vyhledávanou zástavbou, parkem Homolka, Lobezským parkem a taktéž skvělou dostupností do centra.

Naopak Skvrňany zůstávají stále nejméně vyhledávanou oblastí pro bydlení. Lidé mohou mít pocit, že v této lokalitě chybí občanská vybavenost. Dalším důvodem může být stále vyšší koncentrace cizinců.

Jak nyní vypadá současná nabídka?

Když se podíváme na server Sreality.cz, v současné chvíli v Plzni najdeme 189 bytů různých velikostí. Možná si říkáte, že to je dost. Ale jen do té doby, než to srovnáte se situací před dvěma lety. V roce 2019 bylo v nabídce o 340 bytů více.

Taková situace představuje příležitost pro majitele bytů. Je vidět, že poptávka skutečně těžce převyšuje nabídku, a to umožňuje cenu nadsadit.

 Jak v roce 2021 prodáváme nemovitosti?

O realitní kanceláře a realitní makléře není v Plzni nouze. Ale jak vybrat toho správného parťáka pro prodej svého domu nebo bytu?

Je rok 2021, všechno se odehrává na internetu, takže podle toho by měla vypadat i práce realitního makléře.

Profesionální realitní makléř by měl mít své vlastní webové stránky. Měli byste ho najít na sociálních sítích, kde pravidelně zveřejňuje zajímavé tipy a příspěvky z realitního světa. Na svém blogu publikuje příspěvky z realitního trhu. Měl by zveřejňovat reference svých klientů, aby lidé viděli, jak pracuje.

Při samotné prezentaci nemovitosti jsou již delší dobu standardem profesionální fotografie. Nikoliv fotografie z mobilu, které nacvakáte odpoledne.

V dnešní době nesmí u prezentace chybět videoprohlídka, půdorysy i mapa s umístěním. 3D virtuální prohlídka pomáhá zájemcům prozkoumat nemovitost bez toho, aby riskovali zbytečnou prohlídku.

Důležitá je také příprava nemovitosti na prezentaci, potažmo na prohlídky. Základ je uklidit, vyzdobit pro tzv. fotostaging.

V průběhu prodeje mohou pochopitelně nastat různé komplikace a zádrhely. Zkušený makléř by měl umět s přehledem vyřešit.

Byty ani domy se často na trhu ani neohřejí, a proto je extrémně důležité rychle a profesionálně komunikovat nejen se zájemci, kteří jsou často v desítkách, ale také s Vámi – prodávajícím. A to dnes bohužel není tak běžné.

Kolik času a práce mi prodej zabere?

Každý prodej trvá jinou dobu. U běžného a bezproblémového prodeje to vypadá tak, že se s makléřem sejdete na kávu a během 60 minut se poznáte, popovídáte si o svých představách a přáních a proberete informace a detaily ohledně nemovitosti.

Poté Vám makléř pomůže určit cenu nemovitosti. Začne se u současné nabídky na trhu, zohlední stav nemovitosti, skutečné ceny prodaných nemovitostí, své zkušenosti, vaši představu a poté se zvolí nabídková cena.

V dnešní době, kdy je zájem o nemovitosti veliký, můžete prodat velmi rychle. Klidně i v řádu dní. Ale spěchat se nevyplácí. Pomocí unikátní kombinace prezentace, zkušeností a aukcí, jsme již několikrát zvýšili prodejní cenu nemovitosti. Takový přístup Vám jako prodávajícímu může přinést desítky i stovky tisíc navíc.

Naši klienti mají s prodejem minimum práce a starostí. Dbáme na to, aby vše bylo dobře právně ošetřeno a prodej probíhat férově a korektně vůči všem zúčastněným.

Mým osobním receptem je skvělá a propracovaná prezentace nemovitostí okořeněná estetickým umem, 12letými zkušenostmi a etickým přístupem.  Výsledkem musí být = nadšený klient.

Chcete probrat prodej svého bytu nebo domu?

Ráda Vám s tím pomůžu.

Napište mi SMS zprávu nebo zavolejte na +420 728 174 601 a společně si o vaší nemovitosti popovídáme.

 

Fotografie: visitplzen.eu

Bc. Hanka Procházková
Realitní makléřka pro Plzeň a okolí
+420 728 174 601